Бакай Катерина

Народилася 5 серпня 2002 року в місті Кам’янець-Подільський, навчається в ЗОШ №7. Ще з 5-річного віку почала цікавитися літературою, читати багато книг. Перший вірш написала в третьому класі, але серйозні поезії почала створювати в 13-річному віці. Уже четвертий рік поспіль бере участь і перемагає в конкурсі «Я паросток малий землі своєї», у 2017 році здобула І місце в конкурсі юних літераторів Хмельниччини. Наразі не планує зупинятися на досягнутому й продовжує творити.


1. Який Ваш улюблений літературний герой і чому?
Моїм улюбленим героєм є Мартін Іден з однойменної книги Джека Лондона. Я прочитала цей твір в дуже особливий момент свого життя, тому він допоміг мені визначитися, як і з якою метою я хочу писати. Мартін Іден - мій улюблений герой не через те, що я хочу бути схожою на нього, а через те, що цей персонаж змусив задуматися мене над багатьма важливими речами.

2. Якщо Ви потрапите в найдивнішу країну, то якою б вона була?
Певно, це буде країна, де толерантність - риса, що прищеплюється з дитинства, а про слово «дискримінація» не знає жоден житель цієї країни.

3. З ким би з міфологічних чи казкових героїв Ви погодились би випити філіжанку чаю чи шоколаду і чому?
Це, однозначно, був би хтось із професорів Гогвортсу. Альбус Дамблдор і Професор Люпин імпонують мені найбільше, тож було б прекрасно поспілкуватися з ними за чашкою чаю, аби краще зрозуміти характери цих персонажів. 

4. Яким має бути Автор?
Автор повинен чітко знати причину, яка щоразу спонукає його брати ручку й починати писати нові рядки, або хоча б намагатися віднайти цю причину. Також він не повинен орієнтуватися на широку публіку під час написання своїх творів і цим самим намагатися здобути собі велику славу. Автор завжди знайде свою аудиторію, якщо він чесний перед собою й не ховається за маскою, підганяючи свої твори під певні рамки.

5. Яка з прочитаних книг на Вас справила найбільше враження і чому?
Це збірка Сергія Жадана під назвою «Ефіопія». Коли вона вперше потрапила мені до рук, то я не знала, що поезія може бути такою. Такою різкою, такою відвертою, такою простою. Вірші з цієї збірки заклали певний фундамент у моєму стилі письма.

6. В чому/кому Ви шукаєте натхнення, що воно таке і як його віднайти?
Мистецтво й емоції. Для мене ці два слова означають те ж саме, що й «натхнення». Письменник повинен багато читати, багато слухати й дивитися, ще більше спостерігати. Усі ці речі пізніше дають відбиток у його власних творах, роблячи їх набагато глибшими і ще більш просякнутими змістом. Емоції ж завжди були «поштовхом у спину», вони просто не дають тобі іншого вибору - ти сідаєш і пишеш, намагаючись завуальовано передати свої почуття в метафорах.

7. В якому жанрі Ви полюбляєте писати свої твори і чому?
Зазвичай, це філософська поезія, але я б ніколи не ризикнула назвати себе філософом. Я - простий спостерігач, який аналізує й робить висновки. Потім ці висновки намагаюся донести до інших людей через римовані рядки. Не люблю у своїх віршах про щось розповідати й говорити прямо, для цього є довідники й наукові праці. Мені більше до вподоби ховати все під образами-символами, дивними метафорами, щоб читач самостійно розшифрував те, про що я намагаюся сказати.

8. Ким із казковий персонажів хотілось би стати хоч на годину?
Це був би Артур Дент із книги «Автостопом по галактиці». Йому випала можливість помандрувати космосом і дізнатися про безліч дивовижних речей. Усі дії з цим персонажем відбуваються поза Землею, хоча мають безпосереднє відношення до неї, тож мені цікаво, чи усвідомлював він це, коли перед його очима відкривався весь Всесвіт.

9. Опишіть власне робоче місце?
Моє робоче місце можна було б охарактеризувати словом «творчий безлад», але я знаю, де знаходиться кожна потрібна мені річ в цьому безладі.

10. Придумайте та опишіть власного українського супер-героя.
Вважаю, що ми живемо в такий час, коли супер-героїв придумувати не потрібно: усі вони живуть серед нас, просто замість плащів у них військова форма.

11. Якщо б Ви мали можливість обирати надможливість, то яку саме обрали б і чому?
Останнім часом почала задумуватися над тим, що було б круто мати феноменальну пам’ять і запам’ятовувати все прочитане. Мені доводиться опрацьовувати дуже багато інформації, тож деякі факти часто забуваються. Це зовсім незручно.

12. Чому саме і коли прийшла ідея написати книгу?
Ніколи не було такої чіткої ідеї, оскільки я завжди знала, що книга - це надзвичайно велика праця. Але зараз я розумію те, що велике не створюється поривом, а являє собою ланцюг маленьких справ, які постійно сумуються. Можливо, колись і вийде книга з моїм іменем на палітурці, але про це думати ще зарано.

13. З якою видатною постаттю сучасності Ви б хотіли би товаришувати?
Хотілось би налагодити дружні стосунки з Ілоном Маском, але не як з науковцем і вченим, а як з людиною-лідером, яка вміє брати ситуацію у свої руки. 

14. Якби винайшли машину часу, то куди саме хотілось потрапити?
Дуже люблю все, що пов’язане з 80-ми роками минулого століття, тож відправилася б саме в цей період, відвідала б концерт гурту The Smiths, завітала б у книжкову крамницю, не відмовилася б від походу в музей чи кіно.

15. П’ять речей дозволяють взяти на безлюдний острів. Які б вони були у Вас?
Запальничка, ніж, теплі шкарпетки, записник і книга Джека Керуака «В дорозі».

16. Найцікавіша книга для Вас, яка вона?
Та, після якої я не можу одразу взятися за свої звичні речі,останню сторінку якої перечитую декілька разів і про яку розповідаю своїм знайомим ще, як мінімум, тиждень. Для мене такими книгами найчастіше стають ті, що відкривають очі на питання, про які я раніше навіть не задумувалася.

17. Як Ваші рідні ставляться до того, що Ви пишете? Чи читають? Хто підтримує найбільше?
Не всім моїм рідним близький той жанр, в якому я пишу. Все таки, вони ще не звикли до постмодернізму, але завжди просять прочитати нові вірші. Підтримку я відчуваю від кожного, хто цікавиться моєю поезією. Так чи інакше, ще жодна людина не сказала мені: «Кидай цю справу».

18. Найзаповітніша мрія: яка вона?
Вона неначе ціль: завжди має існувати й бути тим вогником, який змушує людину рухатися вперед. Про якусь конкретну мрію казати не буду, бо мрії цього не люблять :)

19. Які є захоплення, окрім літератури?
Захоплююся юриспруденцією, уже другий рік поспіль беру участь у Всеукраїнській олімпіаді з правознавства й виходжу на всеукраїнський рівень. У майбутньому планую пов’язати своє життя саме з цією сферою, але це не заважає мені знаходити час на щось творче.

20. Над чим працюєте зараз і про що будете писати?
Наразі стараюся приділяти найбільше уваги формі свого вірша, робити його багатшим на нетривіальні метафори й епітети, залишати між рядками посилання на інші відомі твори, які мене надихають. Останнім часом вдосконалюю тавтологію як художній засіб у своїх віршах, граюся зі словами, намагаючись показати, що одним набором букв можна сказати про багато різних речей. 
21. Щоб Ви побажали учасникам конкурсу?
Ніколи не забувати про те, що завжди є люди, яких ваша творчість торкне в саме серце, що ви завжди будете мати своє визнання, що кожна літературна криза завершується й розпочинається новий етап вашої творчості.

22. Що для Вас є щастя? Яку людину можна назвати щасливою?
Для кожного щастя має своє значення. Я відчуваю себе щасливою тоді, коли розумію, що мої дії не є марними й приносять свої плоди.

23. Як Ви ставитеся до критики власних творів?
Позитивно, я завжди готова вислухати конструктивну критику від людини, яка ознайомилася з моїми творами. Критика існує для того, щоб допомагати нам бути кращими, вдосконалювати себе й ставати професіоналами своєї справи.

24. На що саме Ви б витратили свій перший гонорар?
На видання власної збірки в хорошій друкарні і з накладом, який би перевищував 50 одиниць :)

25. Чому саме Ви вирішили взяти участь в конкурсі «ПероДактиль»?
По-перше, хотіла випробувати власні сили та здобути певний досвід. По-друге, не могла пройти повз такий чудовий проект, який допомагає молодим письменникам.