Биканова Ірина

 Осінній Янгол

 

 Я сиджу біля вікна і дивлюся через прозоре скло у далечінь. Я бачу, як повз нього пролітає Осінь, вбрана у пожовкле листя зі шлейфом, зітканим зі срібних павутинок. В перший день вересня руда красуня завітала до кожної оселі, щоб сповістити про те, що вона після довгої подорожі по світу знову повернулася у наші краї. З її приходом затихають жваві пташині співи, починають жовкнути тендітні берези, могутні дуби та стрункі клени, сохнуть смарагдові килими трави. Тихе літнє повітря, насичене неземним ароматом яскравих квітів змінив неспокійний осінній вітер, що тепер свистить у вікнах та шумить у димарі мого будинку.

 

Осінь одягла всі дерева у прекрасні золоті шати, горобині та калині подарувала блискучe рубінове намисто, а все довкола прикрасила чарівним мереживом перламутрового павутиння. Природа засяяла золотом та багрянцем, лише стрункі ялинки та поля, засіяні озимою, зеленіють в далині.

 

Отак вийшла я надвір і відчуваю, як у повітрі кружляє чудовий запах опалого листя та стиглих врожаїв на полях, а ще запашних свіжих грибів, що після недавнього дощу з’явилися на лісових схилах.

 

Осінь – час праці. Час, коли люди приймають її щедрі дари. Після збору урожаю починають орати городи та поля. Дивлюся на це і згадую, як навесні, коли довкола кружляли барвисті метелики і цвіли сонячні кульбабки, ми сіяли цибулю, саджали картоплю та інші овочі, а тепер плоди нашої роботи лежать у погребі. Тепер поля опустіли і відпочивають. Зовсім скоро землю вкриє пухка снігова ковдра, і вона засне на довгих три місяці, в очікуванні весни.

 

Вітер зриває з дерев останнє листя та грає на струнах павутини, немов на арфі, осінню мелодію душі. Під нею він підійняв це листя з сирої землі та закружляв у чарівному вальсі. Романтики кажуть, що коли бачиш такий золотистий вир, то це танцює Осінній Янгол. Він зявляється у наших краях кожної осені, а першого зимового дня зникає у снігопаді. Він приходить до нас, щоб у цю сумну пору дарувати людям радість та зігрувати їхні серця , щоб вони не перетворилися на лід під час підступних осінніх заморозків. Осінній Янгол здійснює найзаповітніші мрії тих, хто дійсно в це вірить, у кого завжди є надія на краще. Він допомагає деревам скинути свої вишукані та багаті вбрання перед початком зимових морозів, а звірам приготуватися до зимового сну.

 

От підіймеш очі вгору й бачиш, як між важкими сірими хмарами на фоні свинцевого неба летить журавлиний ключ, сумно курличучи, прощаючись з рідною землею. Спостерігаючи за цією картиною, серце одразу полонить сум, але Осінній Янгол обовязково підлетить на своїх золотих крилах та розвіє весь смуток і печаль тихим шепотом. Він несе радість засмученим, зігріває в негоду та допомагає величній осені прикрашати природу у жовтогарячі кольори. Він невидимий людському оку, але його присутність відчутна. Осінній Янгол ховається в опалому листі, а коли на небі з’явиться сонце, він мерщій летить до нього, щоб теплі промені позолотили його.

 

Він часто буває в осінніх парках або скверах, де стрункі дерева майже скинули листя. З кожним поривом вітру воно летить до землі, як золота злива. Осінній Янгол сідає на деревяну лавку та спостерігає за тим, як по алеях бігають діти, збираючи букети кленового листя. Літні люди дихають свіжим повітрям, читають газети чи грають в шахи, а художники відображають на своїх мольбертах всю красу осіннього пейзажу.

 

Та ось на землю полився дощ. Люди мерщій почали збиратися та йти додому. Осінній Янгол може заховатися до якогось перехожого під парасольку, але довго це не триває. Люди розбігаються, щоб не намокнути, вулиці пустіють... На дорозі вже стоять калюжі небесної води, у яких, наче в зеркалі, відображається небо. У той момент Осінній Янгол залишився під дощем зовсім один, йому стало сумно та самотньо. Ніде не чутно дзвінких голосів, дитячого сміху. Лише десь за обрієм кричать граки. Дме вітер, продовжує йти злива, а Осінній Янгол літає від оселі до оселі, заглядаючи у вікна та шукаючи прихистку. Дощ поступово змиває позолоту з його крил, і вони втрачають своє чарівне сяйво.

 

Раптом вітер дуже сильно подув в моє вікно і відчинив його. Осінній Янгол влетів до мого будинку, сів біля каміну, де горіли червоні язики полумя та почав грітися. Звісно, я його не бачила, але відчула, що він поруч. Його крила знову засяяли.

 

Проте справжні осінні дива відбуваються на вулиці ввечері, коли вмикаються ліхтарі, освітлюючи дорогу. Дощ потроху стих і Осінній Янгол знову полетів надвір. Він піднявся високо в небо, оглядаючи великі мережі вогників внизу. Повний місяць обливав його блідим світлом, а зірки довкола переливалися золотим сяйвом. На фоні місяця добре видно, як з димарів будинків повільно випливають розводи диму. У вікнах вмикається світло.

 

Отак іду я по вулиці, дихаю холодним повітрям, а в будинках тепло, світло та ще й запах смачної вечері. Він долітає навіть до мене, і я прискорюю кроки, щоб і самій скоріше опинитися вдома. Осінніми вечорами часто можна зустріти закохані пари, що гуляють при повному місяці, адже осінь – пора кохання. Слідом за ними летить Осінній Янгол і наповнює їхні серця теплом та радістю.

 

А потім знову почався дощ. Надворі вже зовсім темно. Залишається лише сидіти вдома біля вікна з чашкою гарячого чаю та спостерігати за тим, як срібний місяць зникає за дощовими хмарами. Краплі дощу падають на холодне скло та стікають вниз, неначе сльози. Мабуть, це сльози Осіннього Янгола, який знову залишився сам під зливою.

 

Мої руки мимоволі відчиняють вікно та впускають у кімнату вітер разом з ним. Надворі вже відчувається мороз, а на ранок, можливо, земля вже буде вкрита синім інеєм. Осінній Янгол підлетів до високої шафи та вмостився там, вдячно посміхаючись. Від його лагідної усмішки у домі відразу стало тепло й затишно, немов хтось взяв його у свої теплі турботливі обійми.

 

Осінь – прекрасна та казкова пора, коли може статися справжнє диво, особливо, якщо в нього вірити. Осінній Янгол приходить лише до тих, у кого в серці живе щира віра у чудо, ажде саме вона золотить його крила. Тож вірте у диво! Не тільки восени, а завжди! Відчиніть двері своєї душі назустріч казці. Можливо, і під вашим вікном кружляє Осінній Янгол, чекаючи, коли ви впустите його в свій дім...